Hvězda inkoustu

Web - 6_2024

 

 

Jak pokračují mé plány v novém roce?

 

Jak jsem zmiňovala v minulém příspěvku, první dva týdny roku 2024 jsem se intenzivně věnovala dopracování knihy do literární soutěže. A jelikož se mi můj záměr povedl a kniha byla úspěšně přijata, řekla jsem si, že bych vám o té soutěži mohla povědět více.

Jedná se již o 8. ročník Hvězdy inkoustu, kterou pořádá nakladatelství Fragment. Většinou se témata točí kolem žánru fantasy a letošní rok není výjimkou. Úkolem bylo tentokrát napsat fantasy s prvky dark academia, a jelikož se mi to zdálo jako dobré téma, zhruba tři měsíce před uzávěrkou jsem se rozhodla, že to zkusím. Osobně jsem se svým dílem spokojená, tak uvidíme, co si o tom bude myslet porota. Někdy během dubna by měli ohlásit tři rukopisy, co postoupí do finále a jeden z nich bude mít šanci na vítězství. První místo má kromě finanční odměny tu nejlákavější cenu - vydání knihy. Držte mi tedy palce a v dubnu se uvidí, zda se mi opět zadaří.

 

Opět? Tohle slovíčko jsem použila záměrně, neboť jsem se totiž před lety Hvězdy inkoustu již zúčastnila, přesněji řečeno 2. ročníku. Bylo to tuším někdy v roce 2018 (to to letí!). Tématem tehdy bylo fantasy s detektivní zápletkou a bylo to poprvé a zatím naposledy, co jsem nějakou detektivku napsala.

Jak se mi dařilo? Myslím, že na to, že to byla první literární soutěž, které jsem se zúčastnila, se mi vedlo velice dobře. Po několika měsících od odevzdání rukopisu mi přišel e-mail, který jsem ani nečekala - moje dílo bylo vybráno mezi tři postupující a byla jsem pozvána na Svět knihy, kde měl být vyhlášen vítěz. Nutno podotknout, že od té chvíle jsem si říkala, že když jsem to dotáhla tak daleko, tak už přece musím vyhrát! Nebo ne? Jelikož zatím žádnou vydanou knihu nezdobí moje jméno, odpověď je jasná.

Nakonec jsem se tedy umístila na třetím místě, z čehož jsem byla poněkud zklamaná. Co na tom, že jsem se mezi cca třiceti účastníky umístila na krásném třetím místě? Já v tom viděla to, že jsem byla třetí ze tří. Poslední a zase ne vítěz. Jako vždycky.

Druhý ročník soutěže nakonec vyhrála Kateřina Šardická se svojí knihou Zmizení Sáry Lindertové. Ještě před vyhlášením soutěže jsem se zapřísáhla, že pokud nevyhraju, přečtu si dílo toho, kdo mě porazil. No, kupodivu se mi to zatím nepodařilo, ale třeba se k tomu někdy dokopu.

Prohra mě však netrápila dlouho, protože jsem si nakonec uvědomila, že umístit se na prvních třech příčkách je přece úspěch. A stále si myslím, že je - jinak bych vám to tu teď nepsala, že? Každopádně doufám v to, že se mi bude v letošním ročníku dařit minimálně stejně dobře jako v tom druhém. A když ne, tak to taky nevadí. Minimálně z toho vznikl další rukopis, který rozhodně nehodlám v případě neúspěchu jen tak zahodit.

 

Zatímco tedy budu netrpělivě očekávat vyhlášení postupujících rukopisů do finále, budu se věnovat přípravám na vydání Nirgarethů. Je toho ještě spoustu, co se chystá, o čemž vás samozřejmě budu průběžně informovat, a nemůžu se dočkat, až se o to s vámi všemi podělím.

 

A aby toho nebylo málo, ještě jednu věc pro vás mám!

Už od příští středy se můžete těšit na speciální příspěvky, které budou vycházet každý týden nezávisle na ostatních článcích a příspěvcích. A o co půjde? To se nechte překvapit!Michaela Ryšavá

Zpět do obchodu