Jak (ne)napsat fantasy VI

Weekly web - 6_2024

 

Znáte to. Začnete svůj den tím, že se probudíte za zvuku řinčícího budíku, čímž také začne vás příběh. Jenže právě ten den, který se zdá být stejný jako každý jiný, s sebou ale nese určitou změnu. Jakou, ptáte se? To je jednoduché - najednou zjistíte, že jste někdo speciální, nejlépe vyvolený, s čímž jde ruku v ruce velice důležité poslání. Hm, zvláštní. Do té doby jste si připadali úplně normální. A jako by toho nebylo málo, svět kolem vás se, aniž byste si toho předtím všimli, ze dne na den začne hroutit a nasnadě je jedna jediná věc.

Zachránit ho!

Že jste se s tím nikdy nesetkali? Ale jděte, většině hrdinů fantasy knih se tohle stává! A to je možná ten problém. Je jedno, co je hlavní postava zač, kde bydlí, jaká je ekonomická situace země/města/kraje, ze kterého pochází, a jaký to má všechno důvod, pokud vůbec nějaký. Zrodil se nový hrdina předurčený k tomu, aby zachraňoval. Ale co má zachránit? Čím se má zabývat? Nad tím si jistě láme hlavu nejeden autor. Naštěstí pro všechny, kdo si neví rady, je tu originální a neotřelé řešení. Pošlete ho na záchranu světa. Nezáleží na tom, jestli je svět v potížích, je to prostě věc, kterou hlavní postava dělá, protože... proto.

Ne, vážně, proč? Protože se souběžně s hrdinou, nebo ještě před ním, objeví zloduch, který chce svět ovládnout, jelikož nemá nic lepšího na práci, a taky se to od něj jako od zloducha čeká. O tom ale někdy jindy.

Je přirozené, že hrdina musí zastavit veškeré zlo, a tím tak uvést svět do absolutní nerovnováhy, jinak by byly jeho skutky zbytečné. Jak moc je to ale reálné? No, ve fantasy žánru toho moc reálného není, ale to ponechme stranou.

Ačkoliv se záchrana celého světa nebo země zdá být opravdu ušlechtilá a záslužná činnost, ne vždycky je to podáno uvěřitelně. Jedna věc je ta, pokud ve světě nebo zemi hrdiny byly už dlouhodobé problémy, které potřebují vyřešit, a vše postupem let graduje. Na druhou stranu náhlý vpád něčeho zlého, co je schopné zničit celou existenci lidstva je až moc... no, náhlé. A podobá se spíše apokalypse. (Což ale také není špatný nápad.)

Jistě, zloduch si to mohl plánovat řádku let a uskutečnit svůj plán přesně v okamžik, kdy se zrodil hrdina, ale ne vždy je to tak propracované. Někdy se může zdát, že to autoři berou jako povinnost pro jejich - nejen - fantasy hrdinu. Povinnost, že musí dokázat něco velkého. Jenže takový tlak vyvíjen na postavu může způsobit narušení jejího charakteru strašlivou nemocí hlavních postav zvanou dokonalost. 

Taková postava má natolik schopností a dovedností (a možná i krapet inteligence) na to, aby ten svět opravdu zachránila, ale je tu něco, nad čím se málokdo pozastaví - jak se jí to vlastně povede? Jistě, musí překonat spoustu nástrah, až se dostane na konec svého poslání a nějak ten svět zachrání - ať už jde o poražení prastarého draka nebo zlého černokněžníka, což zázračně zbaví svět všech problémů.

Ano, neříkám, že jeden hrdina nemůže zachránit svět a zbavit ho utrpení - vlastně říkám, ale dejme tomu, že teď budu vstřícná - ale jak může zvládat ještě všechny ty ostatní věci? Ve skutečnosti by to trvalo všechno mnohem déle a výsledek by nebyl tak jednoznačný.

Když už jsme u toho výsledku, je to další věc, nad kterou musím kroutit očima. Už jen samotná zápletka záchrany světa je nadužívaná a poněkud unavující, takže jakmile se tenhle motiv vyskytne, mohu snadno předvídat, jak to celé skončí. Jsou tu v podstatě jen dvě možnosti - první je, že hrdina vyhraje a svět zachrání, a ta druhá… neexistuje.

Moment, ona vlastně existuje, ale nikdo to asi netuší. Je to myšlenka tak ďábelská, že jen představit si to by byl hřích. Natož to vyslovit. Nebo napsat. Ale já to napíšu. Opravdu.

HRDINA VE SVÉ ZÁCHRANĚ SVĚTA SELŽE!

Cože?! Nemožné, říkáte si? Já vím, jen hlupák by udělal něco takového! Nebo právě naopak. Když už musí být hlavním tématem záchrana civilizace, proč to nepojmout aspoň trochu originálně? Bylo by pro změnu příjemné přečíst si knihu, jejíž konec vás překvapí. Všichni budou počítat s tím, že to jako vždy skončí dobře a hrdinové to nějak zvládnou”, ale tohle je asi nenapadne.

Nenabádám nikoho, aby nepoužíval zápletku točící se ohledně záchrany světa, ani aby ten svět nakonec totálně zničil. Jen navrhuji, aby se toto téma pojalo trochu originálněji, protože si myslím, že všechny nemůže bavit dokola pořád to samé. Zkuste hrdinovi naložit menší zátěž, jako je záchrana rodného města nebo pouze" země, ve které žije. Nebo z něj nakonec udělejte vládce, který postupně zachrání svět rozumným hospodařením, co já vím.

Nebo ho nenechte zachraňovat nic. Ne proto, že by to byl sobec, nebo že by nemohl, ale proto, že není co zachraňovat. V životě postav se mohou vyskytnout i jiné problémy, které nemají tak velký dopad, a ne vždy každý žije v bídě a utrpení. Ale to už nezní tak epicky a málokdo se s tím spokojí. Určitě ale existuje někdo, kdo vaši snahu o originalitu ocení.

Zpět do obchodu